türk telekom mobil ödeme bozdurma

iletişim 0539 733 3570

 

Türk Telekom Mobil Ödeme

Türk Telekom Mobil Ödeme ile yaptığınız işlemler iptal edilmemektedir. Talepte bulunup, gelen SMS’i onayladıktan sonra alışveriş gerçekleşir ve bu aşamadan sonra iptal işlemi yapılamamaktadır.

Türk Telekom Mobil Odeme servisi için maksimum aylık limit 500TL’dir. Bahis ödemeleri yalnızca ön ödemeli hatlar için açıktır. Servisten faydalanabilmek için 1 ay zaman geçmelidir.

Türk Telekom Mobil Ödeme telefon modeli bağımsız olarak SMS gönderip alabilen tüm telefonlarda kolayca kullanılabilir.

Türk Telekom Mobil Ödeme’yi güvenlik açısından belirli kriterleri sağlayan bireysel faturalı veya faturasız Türk Telekom aboneleri tarafından kullanılabilir. Servisi kullanmak için herhangi bir kayıt ya da abonelik gerekmemektedir. Kurumsal tarifedeki aboneler Türk Telekom Mobil Ödeme’den faydalanamamaktadırlar.

Telefonunuz veya SIM kartınız kaybolursa ya da çalınırsa hattınız ile işlem yapılması mümkün olacağından eş zamanlı olarak Türk Telekom Mobil Ödeme de kullanılabilir. Bu durumda hemen Türk Telekom Müşteri Hizmetleri’ni arayıp hattınızı geçici süre için kapatmanız gerekmektedir.

Türk Telekom Mobil Ödeme servisi için maksimum aylık limit 500 TL’dir. Faturalı müşterilerde müşterinin skorlama yapısına göre kullanıcıya özel aylık limit değerleri atanmaktadır.

Türk Telekom Mobil Ödeme servisini kullanmak için mobil hattınızın açık olması, faturasız hat kullanıyorsanız yeterli bakiyeniz bulunması gerekmektedir. Anlaşmalı üye işyerlerinde ödeme seçenekleri arasından Türk Telekom Mobil Ödeme’yi seçerek ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Türk Telekom Mobil Ödeme ile ödemesini yapmış olduğunuz alışverişleri Türk Telekom faturanızın ana sayfasında veya fatura detay bilgisi kısmından takip edebilirsiniz. Dilerseniz Türk Telekom Müşteri Hizmetleri’ni arayarak Türk Telekom Mobil Ödeme ile yapmış olduğunuz alışverişleriniz ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Türk Telekom Mobil Ödeme ile faturalı hattınızla alışveriş yapmanız durumunda servis & hizmet veya ürün bedelleri için mobil faturanıza ekstra vergi yansımaz. Türk Telekom Mobil Ödeme ile satın alınan ürünler, Özel İletişim Vergisi (ÖİV)’ne tabi değildir. Faturasız hattınız ile alışveriş yaptığınızda servis & hizmet veya ürün bedeli vergileri için hattınıza ait bakiyeden ekstra tahsilat yapılmaz.

Türk Telekom Mobil Ödeme mobil ödeme ile ilgili yaptığınız harcama tutarları, takip eden fatura döneminde çıkacak Türk Telekom faturanıza yansımaktadır. Türk Telekom faturanızda yer alan mobil hizmet bedelleri ve Türk Telekom Mobil Ödeme mobil ödeme harcama bedelleri toplam tek bir tutar olarak görünmektedir. Bu nedenle Türk Telekom Mobil Ödeme harcamaları ve mobil hizmet bedelleri ayrı ayrı ödenememektedir.

Hattınız Mobil Ödeme kullanımına kapalı ise MOBILODEME KAYIT yazıp 5555’e kısa mesaj atarak ya da Türk Telekom Müşteri Hizmetleri’ni arayarak kolayca hattınızı mobil ödemeye açtırabilirsiniz.

Mobil ödemeyi kullanmak istemiyorsanız Türk Telekom Müşteri Hizmetleri’ni arayarak ya da MOBILODEME IPTAL yazıp 5555’e kısa mesaj atarak hattınızı mobil ödemeye kapattırabilirsiniz.